Zaloguj

Wydanie 5/2019

Komary zabijają rocznie ok. 725 000 ludzi! Chroń swoje życie.
Komary zabijają rocznie ok. 725 000 ludzi! Chroń swoje życie.
Mugga Polska

Leśnicy, myśliwi, drwale, żołnierze, wędkarze i wszyscy Ci, którzy swą aktywność zawodową lub wypoczynek kojarzą z lasem i wodą. Wszystkich ich łączy jedna rzecz. Zwiększone ryzyko ugryzienia przez kleszcze oraz komary.

Szacuje się, że wędkarzy w Polsce jest grubo ponad 2 mln osób. Ilu z nich świadomie zabezpiecza się przeciwko tym pajęczakom, promil? Nie wiadomo, bo nikt do tej pory nie przeprowadził takiego badania. Już od wielu lat lekarze, media i specjaliści zwłaszcza w tym okresie, czyli na początku wiosny biją na alarm by korzystać z łona natury w sposób ostrożny. Nad zbiornikami wodnymi w Polsce w każdy weekend, ale nie tylko przebywają setki tysięcy wędkarzy i każdy z nich bez wyjątku jest narażony na atak kleszcza, ale i również komarów, które w naszej szerokości geograficznej zaczynają być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Co zatem zrobić by na zasiadce karpiowej móc się relaksować a nie walczyć o przeżycie z chmarą komarów i kleszczem czającym się na każdej pobliskiej roślinie? Po pierwsze, zadbać o odpowiedni ubiór. To minimum jakie możemy zachować. Wybierając się nad wodę czy do lasu powinniśmy pamiętać o czapce z daszkiem, koszuli najlepiej z długim rękawem ze ścigaczem i pełnych butach. Oczywiście jak spodnie to tylko długie i najlepiej wpuszczone w skarpetki. Tak, bez dwóch zdań taki przepis w upalny czerwcowy lub lipcowy dzień to recepta na beznadziejny wypoczynek. Ten szczelny kombinezon oddzieli nas od kleszczy, ale skutecznie odechce nam się też siedzenia nad wodą. Czy o to ma w tym chodzić?

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi nam zawansowa technicznie chemia. Na rynku jest wiele środków, ale tylko jeden związek chemiczny jest w stanie skutecznie ukryć nas przed kleszczami i komarami. To tzw. DEET.

Jest on głównym składnikiem najmocniejszego na Polskim rynku specyfiku na komary i kleszcze - Mugga 50% DEET Spray. Znajomi wędkarze, ale też leśnicy twierdzą, że kiedy użyjesz go raz to już zawsze będziesz go mieć przy sobie idąc do lasu czy jadąc na karpiowe zasiadki. Ciekawostką jest fakt, że preparat ten jest gotowy do bezpośredniej aplikacji i działa odstraszająco na wszelkie insekty, pajęczaki i komary. Oznacza to, że spokojnie w gorący upalny dzień korzystać będziemy z przyrody bez długich spodni i zapiętych rękawów koszuli.

Piszemy o tym w wydawnictwie wędkarskim, ale przecież wielu z nas wypoczywa wraz ze swoimi dziećmi w parkach czy w przydomowych ogródkach. Wbrew utartym opiniom kleszcze bytują nie tylko w lasach, ale również w miejskich parkach. A to oznacza, że narażeni jesteśmy nie tylko my, ale i nasze czworonogi.

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów kolonijnych, na których młodzież uczestniczy w zajęciach survivalowych w zalesionych terenach. Warto zaopatrzyć nasze pociechy w łatwy i prosty do użycia środek, który zabezpieczy je i nas samych od kleszczy i tym samym groźnych chorób przez nie przenoszonych. Obecnie znanych jest około 900 gatunków kleszczy. Nie mają one naturalnych wrogów, dlatego jest ich coraz więcej. Lubią wysokie trawy i wbrew panującej opinii, nie spadają na nas z drzew. Wspinają się na wysokość ok. 120-150 cm, bo tam może znajdować się grzbiet ich potencjalnego żywiciela. Reagują na dwutlenek węgla, kwas mlekowy, kwas masłowy, amoniak, ciepło, cień i wibracje. I niestety, gdy już nas znajdą to mogą nam zaszkodzić.

Najgroźniejszą dla nas ludzi chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Można się przeciwko niemu zaszczepić, jednak dawki przypominające trzeba przyjmować co trzy lata. Szczególnie uważać powinny osoby starsze, osoby zakażone HIV/AIDS, te po usunięciu śledziony, czy cierpiące na choroby układu odpornościowego. Uważać też powinni biorcy przeszczepów, osoby po chemioterapii i noworodki.

Bardzo niebezpieczną, najbardziej znaną i niestety najczęściej przenoszoną przez kleszcze chorobą jest borelioza. W niektórych regionach Polski zwłaszcza na Warmii i Mazurach, nawet do 30% żyjących tam kleszczy może przenosić przynajmniej jedną z wcześniej wymienionych chorób. Ostatnie dane epidemiologiczne dotyczące Polski świadczą o narastającym problemie i coraz większej zachorowalności na choroby od kleszczowe. Leczenie antybiotykami jest bardzo trudne, nieprzyjemne i daje średnie efekty.

Swoje badania w tym zakresie od lat prowadzą specjaliści firmy JAICO, która opatentowała wspomniany już repelent Mugga 50% DEET Spray. Produkt ten posiada wiele pozytywnych referencji zarówno od zawodowych podróżników jak i instytucji zajmujących się ochroną publiczną zdrowia i życia. To także wiele lat doświadczeń w dziedzinie medycyny tropikalnej. Mugga to także skuteczne preparaty na komary roznoszące choroby tropikalne.

Komary zwykle zwabia zapach potu, a ściślej mówiąc, wydzielany przez ciało dwutlenek węgla. Insekty te mogą być nosicielami różnorodnych chorób. Poza Europą najczęściej zarazić się można chorobami takimi jak malaria, denga czy zika, będąc w podróży, w krajach tropikalnych. Jednak przypadki zachorowań zdarzają się także w Polsce, gdyż komary potrafią przenosić boreliozę.

Mugga skutecznie maskuje naszą obecność i komary nas po prostu nie widzą. Spray ochronny Mugga działa do 9 godzin po jednej aplikacji. To bezcenne minuty odpoczynku od miasta, ale też i od komarów i kleszczy. Środek Mugga 50% DEET Spray posiada przyjemny eukaliptusowy zapach. Nie jest tłusty i łatwo się aplikuje. Trzeba pamiętać by nie stosować preparatu na skaleczoną, podrażnioną i świeżo opaloną skórę. Po powrocie do domu substancję należy dokładnie zmyć z ciała.

Produkt możesz kupić tutaj: SKLEP

Warto zadbać by nasze wędkarskie zasiadki były przyjemnością. Pamiętamy o tak wielu rzeczach jadąc na karpie, warto zabrać ze sobą także dobry repelent. Kiedy już wywieziemy zestawy i rozsiądziemy się w fotelu warto delektować się spokojem i nie tracić czasu na walkę z niewidzialnym, małym ale upierdliwym wrogiem.

Mugga została też doceniona przez konsumentów. Głosami konsumentów w rankingu 2019 r. marka MUGGA otrzymała II miejsce w kategorii „Preparaty przeciw komarom” i zdobyła SREBRNE GODŁO.

Oceń artykuł
Średnia ocena artykułu
Skontaktuj się z autorem

USTAWIENIA

Regulamin i polityka prywatności FAQ Dziennik zmian
Wersja 1.0
Korzystanie z aplikacji oznacza akceptację regulaminu. Jeśli jeszcze się z nim nie zapoznałeś, przejdź do zakładki Regulamin i polityka prywatności.
Wydawnictwo AS PRO MEDIA zastrzega sobie prawo do odmowy publikacji reklam i nie odpowiada za ich treść. Żaden materiał z czasopisma nie może być użyty i reprodukowany bez zgody wydawcy. Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i redagowania zamawianych artykułów.
Świat Karpia, Świat Suma
AS PRO MEDIA
Czytaj czasopismo za darmo!
POBIERZ