Do feedera żyłka czy plecionka?
Do feedera żyłka czy plecionka?

Przetłumacz:

To jedno z najczęściej zadawanych przez wędkarzy pytań zaczynających przygodę z feederem. Jeszcze niedawno polscy wędkarze używali w większości żyłki, a plecionka została okrzyknięta mianem linki do spinningu. Stosowali ją też wędkarze morscy i karpiarze.

Średnia ocen:

Na Zachodzie, szczególnie w Anglii - kolebce feedera, plecionka już dawno miała ugruntowaną pozycję, którą potwierdzała jej skuteczność w specyficznych warunkach. Od niedawna również w Polsce jest stosowana z dużym powodzeniem. Zwróćmy uwagę na różnice między żyłką a plecionką i na podstawie tych różnic wybierzmy linkę dla siebie. Mam nadzieję, że w tym krótkim artykule rozwieję wasze wątpliwości, kiedy warto jest stosować żyłkę, a kiedy plecionkę.

ŻYŁKA
Zalety:

 • idealna do łowienia na dystansach do 30 m, zarówno w wodach stojących, jak i w rzekach
 • świetnie amortyzuje zrywy ryb podczas holu
 • bardzo dobra dla początkujących feederowców

Wady:

 • słabo widoczne brania na większych odległościach, czyli powyżej 30 m
 • słabo albo wcale niewidoczne brania w okresie zimowym, kiedy łowimy w starorzeczach, portach lub innych zimowiskach
 • nie nadaje się do łowienia dystansowego, gdzie nasz zestaw lokujemy na dużych odległościach przekraczających 50 m, między innymi w zbiornikach zaporowych - ze względu na rozciągliwość
 • bardzo słaba sygnalizacja i problem z zacięciem

PLECIONKA
Zalety:

 • bardzo dobra sygnalizacja brań bez względu na odległość oraz rodzaj łowiska
 • szybsze zacięcie
 • świetnie nadaje się do szybkościowego łowienia małych ryb na zawodach na krótkich odległościach do 30 m
 • większa precyzja, jeśli chodzi o łowienie dystansowe w punkt

Wady:

 • sztywna, nie jest rozciągliwa jak żyłka, przez co hol ryby jest trudniejszy i wymaga od wędkarza odpowiednich umiejętności. Dlatego nie polecam wędkarzom początkującym

Przypon strzałowy i koniczny oraz ich zastosowanie
Przy łowieniu na plecionkę, jeśli łowię dystansowo, stosuję przypon strzałowy, a ostatnio przypon koniczny.

Już tłumaczę, dlaczego.
Przypon strzałowy to odcinek żyłki o grubości najczęściej od 0,20 do 0,26 mm (w zależności, gdzie łowię). Grubszych nie stosuję. Przywiązuję do plecionki, długość 2-2,5 długości wędki. Przykładowo: gdy feeder ma długość 3,6 m, to przypon strzałowy robię o długości 8-9 m. Montując przypon strzałowy, łączę go najprostszym węzłem Alberta (albright). Długość jego nie jest przypadkowa, ponieważ węzeł przy krótszym odcinku mógłby zostać rozerwany. Siła, jaka jest w pierwszej fazie wyrzutu, ma największe przeciążenie, a węzeł na odległości 8-9 m nie jest już tak narażony na działanie tej siły. To jest jego główne zadanie, czyli ochrona plecionki przed urwaniem przy wyrzucie.
Przypon koniczny to świetne rozwiązanie, które charakteryzuje się zmienną grubością żyłki. Sprzedawane są na szpulkach, na których nawinięte są odcinki od 8 do 15 m w zależności od wersji. Żyłka w takim zestawie ma średnicę od 0,26 do 0,20 mm na całym odcinku, którego cieńszą stronę łączymy z plecionką.

Jakie wędki będziemy używać przy łowieniu na żyłkę, a jakie na plecionkę?
Skoro wiecie już, kiedy zastosować żyłkę, a kiedy plecionkę, pewnie teraz się zastanawiacie, o jakiej akcji kije będą się nadawać do tych linek. Większość wędkarzy, zaczynając przygodę z feederem, chce kije szybkie i sztywne. Ale czy na pewno będą one dobre dla początkującego feederowca? Otóż, gdy będziemy łowić na żyłkę, faktycznie kij sztywniejszy jest lepszy, ponieważ łatwiej zacina się rybę, ale pamiętajmy, że na feederze o takiej akcji hol jest trudniejszy. Uważam, że do łowienia na żyłce będzie odpowiedniejszy kij o akcji tak zwanej progresywnej, czyli szybki, w miarę sztywny, przechodzący w parabolę pod obciążeniem. Stosując plecionkę, łowiąc szybkościowo na dystansach do 30 m polecam stosowanie kijów o głębokiej paraboli, w żargonie feederowców zwanych „kluchami” (to kije o bardzo głębokim ugięciu). Jeśli chodzi o łowienie dystansowe na plecionce, „kluchy” nie mają racji bytu, ponieważ bardzo ciężko takim rodzajem feedera o będzie posłać zestaw na duże odległości – od 70 m wzwyż. Wtedy należy zastosować kij progresywny, a nawet sztywny.

Odpowiedni wybór wędki ma znaczenie przy doborze linki
Odpowiedni wybór wędki ma znaczenie przy doborze linki

Krótko: jaki kołowrotek wybrać?
Parę podstawowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kołowrotka…

Jeśli chodzi o mechanizm i konstrukcję, to: precyzyjny hamulec, mocniejsza konstrukcja, przy łowieniu dystansowym szpula typu long cast i większy nawój (minimum 100 cm), oczywiście dobry klips, niektóre modele wyposażone są nawet w dwa klipsy na szpuli oraz w tak zwany bezpieczny klips

Jeśli chodzi o wielkość:
do wędek krótkich 3-3,3 m – kołowrotki o wielkości pd 1000 do max 3000
do wędek o długości 3,6 m – optymalnie 4000
do wędek dystansowych 3,9-4,2 m – wielkość powyżej 5000

Żyłka czy plecionka? Oto jest pytanie!
Żyłka czy plecionka? Oto jest pytanie!

Kryterium wyboru średnic żyłek i plecionek
Jakie stosujemy średnice żyłek i plecionek oraz czym się kierować przy wyborze? Tutaj też często pojawia się duży problem z wybraniem odpowiedniej średnicy. Przedstawię moje sugestie, na których sam się opieram.

Żyłka:

 • przy połowie na wodzie stojącej na krótkich odległościach tak do 30 m stosuję żyłki o średnicy od 16 mm do 0,18 mm
 • przy połowie na rzece w zależności od uciągu. Przykładowo: leniwy uciąg i koszyczki do 50 g – stosuję żyłki o średnicy 0,20-0,22 mm, przy mocniejszym nurcie 0,24-0,26 mm

Plecionka:

 • krótkie odległości do 30 m, woda stojąca – 0,06-0,08 mm
 • łowienie średniodystansowe, woda stojąca do 60 m – średnica 0,10 mm
 • dystanse maksymalnie powyżej 70 m, woda stojąca – średnica 0,12 mm
 • na rzece bez względu na dystans stosuję 0,12 mm. Wiem, że niektórzy wędkarze powiedzą, po co tak grubo! Otóż, woda płynie i często niesie różne rzeczy, o które plecionka potrafi się zaczepić i cienkie plecionki ulegają szybko uszkodzeniu.

Stosując plecionkę możemy użyć płytszej szpuli
Stosując plecionkę możemy użyć płytszej szpuli

Sztuka zacinania
Wiemy oczywiście, jak zacinać ryby, łowiąc na żyłkę, ale pamiętajcie, proszę, że łowiąc na plecionkę, która jest sztywna, należy to robić całkiem inaczej. Powiem szczerze, że nie zacinamy, a w zasadzie podnosimy płynnym ruchem wędkę. W przeciwnym razie przy mocnym zacięciu wyrywamy haczyk rybie z pyszczka. Na pewno pierwsze zacięcia przy połowie na plecionce będą mocne (u mnie tak było, musiałem trochę się oswoić z tym, żeby nie zacinać, a podnosić z wyczuciem wędkę), ale po jakimś czasie wyczujecie, jak należy to robić.

Zestawy końcowe
Łowiąc na żyłce, najczęściej stosuję zestaw na tak zwanej skrętce, czyli krętlik z agrafką, do którego mocuję koszyk. Następnie stoper stopujący. Odcinek żyłki skręcony może być z tej, co żyłka główna lub doczepiony np. z fluorocarbonu, zakończony speedsvivelem, czyli krętlikiem szybkiej wymiany. Łowiąc na wodzie stojącej, zamiast krętlika z agrafką stosuję feeder link (1).

Łowiąc na plecionce, stosuję dwa rodzaje zestawów końcowych:
- zestaw z przyponem strzałowym lub konicznym, zakończony skrętką
- zestaw plecionka z feeder gumą, czyli plecionka, na którą zakładam krętlik z agrafką, stoper, połączenie plecionki z feeder gumą, węzłem półzderzakowym, feeder guma zakończona również speedsvivelem (2)

Przykładowe schematy zestawów
Przykładowe schematy zestawów

Reasumując, zarówno żyłka, jak i plecionka, znajdują świetne zastosowanie podczas łowienia feederem. Ważne jest, żeby wiedzieć, kiedy, którą z linek zastosować. Wiadomo, że żyłka będzie lepsza dla początkującego feederowca niż plecionka, ponieważ będzie się uczył techniki rzutowej, precyzji, zacięć i holu. Plecionką łowią zaawansowani wędkarze, którzy już opanowali pewien stopień techniki podstaw feedera. Gorąco zachęcam do stosowania plecionek, oczywiście jeśli warunki w waszym łowisku pozwalają wam na to. Jest to naprawdę super łowienie. Mam nadzieję, że te krótkie porównania pomogą wam w doborze odpowiedniej linki, sprzętu i zestawu do waszego wędkowania i w jakimś stopniu rozwieją wątpliwości, co do zastosowania żyłki bądź plecionki.

Jeśli wszystko prawidłowo skompletujemy i odpowiednio dobierzemy zestaw to takie ryby niebawem zameldują się na brzegu
Jeśli wszystko prawidłowo skompletujemy i odpowiednio dobierzemy zestaw to takie ryby niebawem zameldują się na brzegu

Skomentuj